Michael MannI

Michael Kenneth Mann

8,0
3 931 ocen pracy reżysera
Wytwórnia Paramount chciała początkowo powierzyć mu stanowisko reżysera filmu "Duch i Mrok". Ostatecznie angaż otrzymał Stephen Hopkins.
Pracował nad scenariuszem filmu "Do utraty tchu", jednak porzucił ten projekt, aby zająć się tworzeniem "Twierdzy". Jego miejsce zajęli Jim McBride i L.M. Kit Carson.
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Salt", którym ostatecznie został Phillip Noyce.
Był pierwszym reżyserem filmu "Le Mans '66", który ostatecznie został nakręcony przez Jamesa Mangolda.
W 2016 roku założył własny imprint wydawniczy Michael Mann Books.
Był brany pod uwagę do wyreżyserowania filmu "Hancock". Ostatecznie angaż otrzymał Peter Berg.
Był jednym z kandydatów do wyreżyserowania filmu "S.W.A.T. Jednostka Specjalna", jednak odrzucił ofertę z powodu innych zobowiązań. Ostatecznie zaangażowany został Clark Johnson.
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Buntownik z wyboru". Angaż otrzymał Gus Van Sant.
Studio Paramount rozważało jego kandydaturę na reżysera filmu "Ojciec chrzestny III". Ostatecznie jednak za kamerą stanął ponownie Francis Ford Coppola, reżyser dwóch poprzednich części gangsterskiej sagi.
Miał reżyserować film "Gold", jednak zrezygnował z produkcji na rzecz "Hakera". Ostatecznie za kamerą stanął Stephen Gaghan.
Był pierwszym reżyserem filmu "Selma", jednak porzucił ten projekt. Jego miejsce zajęła Ava DuVernay.
W 1967 roku ukończył szkołę filmową London Film School w Londynie (Anglia, Wielka Brytania) z tytułem magistra.
Na początku lat 90. zamierzał nakręcić film o Jamesie Deanie, w którego wcielić się miał Leonardo DiCaprio, jednak panowie porzucili projekt. Film powstał w 2001 roku ("James Dean - buntownik?") z Markiem Rydellem na stanowisku reżysera oraz Jamesem Franco w roli głównej.
Zamierzał wyreżyserować film "Comanche" na podstawie scenariusza Erica Rotha. Była to prawdziwa historia z XIX wieku, która zainspirowała także western "Poszukiwacze". Ostatecznie obraz nie powstał.
Przez wiele lat przymierzał się do adaptacji powieści "Komu bije dzwon" Ernesta Hemingwaya. Ostatecznie doszedł do wniosku, iż temat został już zbytnio wyeksploatowany przez kino i porzucił projekt.
Miał być producentem wykonawczym filmu "Przeklęte ulice", jednak ostatecznie stanowisko to objął Barr B. Potter.
W 2012 roku miał reżyserować "The Big Stone Grid" na podstawie scenariusza S. Craiga Zahlera, jednak projekt nie doszedł do skutków. Po latach funkcję reżysera przejął sam Zahler.
W 1985 pozwał Williama Friedkina za plagiat. Chodziło o kradzież całego konceptu "Policjantów z Miami" do filmu "Żyć i umrzeć w Los Angeles". Mann przegrał sprawę. Mimo to obecnie reżyserowie są przyjaciółmi. Friedkin nawet podpuszczał go w kilku wywiadach twierdząc, że Michael Mann jest jego ulubionym reżyserem, ponieważ stara się robić filmy jak on sam.
Razem ze scenarzystą Shanem Salerno planował nakręcić epicką historię o handlu narkotykami w Południowej Kalifornii, lecz zrezygnował z projektu, gdy konkurencyjny film Stevena Soderbergha ("Traffic") otrzymał zgodę na produkcję.
W 1965 roku ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wisconsin-Madison w Madison (Wisconsin, USA) ze stopniem licencjata.
Ma brata.
W 2000 roku objął stanowisko reżysera filmu o Sparcie i bitwie pod Termopilami. Scenariusz na podstawie książki Stevena Pressfielda "Ogniste wrota" napisał David Self, zaś producentem i potencjalną gwiazdą projektu został George Clooney. Mann zrezygnował około 2005 roku przez "różnice artystyczne". Film nie powstał, także ze względu na przewidywany budżet sięgający 200 milionów dolarów.
W 2012 roku był przewodniczącym jury na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (Włochy).
W 2007 roku został reżyserem adaptacji powieści "The Winter of Frankie Machine" Dona Winslowa. Razem z Alexem Tse pracował nad scenariuszem filmu, jednak ostatecznie porzucił produkcję.
Pierwotnie to on miał wyreżyserować telewizyjny film "Swan Song". Pracując przy scenariuszach do kilku seriali w latach 1976 - 1978, dostał w końcu szansę wyreżyserowania jednego z odcinków "Sierżant Anderson". Studio ABC było pod wrażeniem jego pracy i pozwoliło mu przejrzeć niesfilmowane scenariusze oraz wybrać jeden do nakręcenia "filmu tygodnia". Mann wybrał właśnie "Swan Song", jednak produkcja opóźniła się w czasie (ostatecznie nakręcił ją w 1980 roku Jerry London) i zamiast niej zajął się pracą na planie filmu "The Jericho Mile".
Miał początkowo wyreżyserować film "Aviator", ale ponieważ wcześniej zrobił dwa filmy biograficzne ("Informator" w 1999 oraz "Ali" w 2001), wolał zostać jedynie producentem projektu, zaś stołek reżysera zaoferował Martinowi Scorsese.
Odrzucił propozycję reżyserowania filmu na podstawie powieści "Ptasi śpiew" Sebastiana Faulksa. W ciągu 16 lat starań nad rozpoczęciem produkcji, innymi kandydatami na to stanowisko byli Joe Wright, Sam Mendes, Peter Weir, Roger Michell, Paul Greengrass, Justin Chadwick i Rupert Wyatt. W 2012 roku powstała adaptacja w formie mini-serialu "Wojna i miłość" w reżyserii Philipa Martina.
W 2007 roku planował nakręcić film na podstawie scenariusza Johna Logana. Historia rozgrywała się w Hollywood końca lat 40. i przedstawiała filmowy światek wraz z jego skandalami i gangsterskimi powiązaniami. Główną rolę miał zagrać Leonardo Di Caprio, zaś budżet oszacowano na 120 milionów dolarów, jednak żadne studio nie zdecydowało się na produkcję. Następnie wytwórnia New Line Cinema złożyła ofertę na 100 milionów, lecz szybko zrezygnowała po klęsce swojego tytułu "Mimzy: mapa czasu". Finalnie obraz nie powstał.
W 2022 roku została opublikowana jego powieść "Gorączka 2", którą napisał wspólnie z Meg Gardiner.
Wyreżyserował następujące reklamy:
- 2002 r. - spot "Lucky Star" dla Mercedes-Benz z udziałem Benicia Del Toro;
- 2007 r. - spot "Leave Nothing" dla Nike Football z udziałem Shawne'a Merrimana i Stevena Jacksona;
- 2008 r. - spot dla Ferrari promujący model samochodu California.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones